Každého amatérského fotografa dříve, či později postihne nutnost pořídit si stativ. Běžné denní fotografování nás pomalu omrzí a začneme se rozhlížet po něčem novém. Jako zajímavé se jeví fotografovat různé potůčky s dlouhou expozicí a ještě lákavější jsou noční snímky, které prakticky vždy zajišťují nevšední a často vydařený snímek. No a v takovém případě není přeci možné udržet fotoaparát pevně v ruce. Podobně tak, pokoušíme-li se o makro snímky stává se fotografický stativ nutností.
Ale jaký stativ pořídit? V nabídce jsou stativy za pár desítek korun, ale také slušné "kousky" za několik desítek tisíc. Není dobré pořídit si drahý stativ, jehož předností ani nevyužijeme, podobně tak, jako zakoupit laciný stativ, jehož hranice možností dosáhneme při našem fotografickém rozvoji během několika měsíců. V neposlední řadě existují také stativy panoramatické, filmové, speciální stativy pro makro, stativy s "rychlou" kulovou hlavou, stativy cestovní, monopody, kapesní stativy, stativy stolní a mnohé další. Jak ale dobře zvolit? Kdo nám poradí? je to možná až překvapivé, ale odpověď musíme hledat sami u sebe. Předem je nutné zvážit jak dalece to s fotografováním myslím vážně a kam bych zhruba chtěl dojít.
Pro fotografa amatéra, který ze stativu pořídí jednou za rok několik snímků rodiny s autospouští bude bohatě stačit stativ hliníkový v kombinaci s plastovými prvky v ceně několika stokorun (např. stativ Victory V2013, nebo stativ Hama Star 62). Konstrukce těchto stativů je zhruba podobná, jsou postaveny z hliníku a kombinovány plastovými prvky. Nohy jsou ještě propojeny trojuhelníkem, který celou konstrukci vystužuje. Nevýhodou pak je, že se nohy stativu nedají zvlášť vyklápět, což je nepříjemné zejména ve volné přírodě ve svažitém terénu. Střední tyč se dá zpravidla vysouvat pomocí kličky a tím plynule upravíme velikost stativu. Vždy je ale lepší stativ zbytečně nevysouvat, protože se tím snižuje jeho pevnost.
Pokud se chcete posunout dál a budete pořizovat noční záběry, tvořit makrosnímky, či používat teleobjektiv, pak je pro Vás vhodný stativ již celokovový s vyšší pevností a nosností (např.stativ Victory 3010, nebo stativ Victory 3012) v ceně kolem 2 tisíc korun. Tyto stativy jsou již tvořeny jako stavebnice a máte zde možnost dokoupit zvlášť různé stativové hlavy (panoramatické, filmové, kulové, či kulové s možností panoramatického posunu.) Toto představuje velice výhodnou možnost jakéhosi "zuniverzálnění" stativu. Mějte prosím napaměti, že univerzální stativ vhodný pro filmování, fotograsfování makra, panoramat atd. neexistuje. Vždy je nutné buď hledat kompromis, nebo dokupovat další stativové hlavy.
Pokud se chcete posunout ještě dál, pak máte možnost zakoupit některý stativ Velbon, či Manfrotto v cenách kolem 6-10tis. korun. Nabídka je velice pestrá, objevují se stativy karbonové, lávové, zde je třeba již počítat s vyšší cenou kategorií.
Zcela zvláštní skupinu představují monopody (monopod Victory V100, nebo monopod Hama Traveller mono). Jedná se o stativ pouze s jedinou nohou, který může být rovněž opatřen stativovou hlavou. Výhodou tohoto stativu je jeho nízká hmotnost a velice rychlá možnost rozložení. Bohužel se jedná o oporu pouze částečnou a je vhodné ji kombinovat opřením se ještě o dům, či strom. Jistě jej ale oceníte při večerní procházce městem plném lidí, kdy nemáte chuť kvůli každému snímku stavět klasický stativ a ten hned poté znovu skládat a za 50 metrů znovu stavět. Také se dá šikovně využít při fotografováni v davu, kdy si jej zvednete vysoko nad hlavu (zde oceníte, máte-li na něm nasazenu kulovou hlavu, neboť lépe fotoaparát zacílíte).
Pokud rádi chodíte po horách, budete jistě sledovat rozměry stativu ve složeném stavu a jeho hmotnost. Zde ale pozor, obecně platí, že čím těžší je stativ, tím je vyšší jeho stabilita a obráceně. Určité řešení zde představují háčky na středové tyči, na který lze zavěsit kámen, či baťoh. Podobně tak snížení rozměru stativu se projevuje na tom, že výrobce rozdělí teleskopické nohy stativu do více sekcí, což v praxi může znamenat opět menší pevnost a tuhost.
Existují také kapesní stativy např. na stůl, ty jsou ale určeny pouze pro lehké kompakty. Poněkud zvláštním stativem je gorillapod (gorillapod Victory), jenž má ohebné nožky, které se dají omotat kolem větve stromu, kameni a podobně. Zde se jeho uplatnění opět omezuje pro malé a střední kompakty.
Videostativy jsou stativy nejvíce náročné na pevnost. Zde se totiž předpokládá neustálý pohyb kolem stativu a práce s kamerou, tojest neustálé cílení na objekty, změna směru natáčení apodobně. Při těchto pohybech se stativ nesmí hýbat, aby obraz nebyl roztřesený.
Poměrně dost dotazů se týká závitů:
Všechny fotoaparáty a videokamery mají stejný 1/4 závit a podobně tak všechny stativy mají stený závit na stativové hlavě. Nemusíte se tedy bát, že by Vám nepasoval na Vaši kameru, či fotoaparát.

Většina výrobců používá u stativů k našroubování stativové hlavy na trojnožku závit 3/8. není tedy problém nasadit hlavu Velbon na trojnožku Victory, Manfrotto.... a opačně.
